Yayın Akışı

Call of Duty 1 İndir – Full Türkçe + Tek Link

 

Call of Duty 1 İndir – Full Türkçe + Tek Link

Call of Duty, farklı senaryolardaki serileri ile FPS türüne ayrı bir boyut atlatmış, son yıllarda getirdiği aksiyon ögesi ile sinema ve oyunu birleştirmiş bir başyapıtın ilk ayağıdır. Bir çok mecrada klasik ismi ile yer almış olan Call of Duty, ilk olarak Infinity Ward firması ile köklerini salmaya başlamıştır. Serinin ilk oyunu 2003 senesinde oyunculara merhaba dedi. Bu oyundan sonra hem Infinity Ward hem de Activision oyun piyasasında hızla zirveye doğru yükselmeye başladılar. Bu tarz oyunlarda gerçekçilik duygusunun en önemli unsur olduğunu öne süren yapımcılar, bu oyunun belki de bu kadar uzun sürebilecek bir seri olacağını o zamanlardan tahmin edebiliyorlardı. Çünkü farklı bir deneyim sunacaklarını önceden haber vermişlerdi.

Oyun motoru olarak bundan önceki efsane oyun serisi Quake 3: Team Arena motoru kullanılmış. Grafiklerin başarılı olması, gerçekçiliği ve atmosferi artıran en önemli ögelerdir. Call of Duty’de grafiklere önem verilmiş olduğunu ilk bakışta bile anlıyoruz. Modelleme sistemini bu açıdan başarılı bulduk. Çevre modellemesinin de aynı ölçüde konsepte uyduğunu, hatta koşma yatma eğilme pozisyonlarının bile hep aynı duygulara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Endişe hissi, savaşta bulunduğunuzu hissettirmeye yetiyor.

Ortalama üstünde bir oynanış saatine sahip, 20’den fazla görev ile hafızalara kazınmış savaşlarda yer alıyoruz. Oynanış ve tarz açısından başlarda Medal of Honor serisine çok benzetilse de ilk oyundan sonra çıkan oyunlarıyla çok çok farklılaşmayı başarabilmiştir. Yine MoH’da olduğu gibi CoD’de de verilen askeri görevleri yaparak ilerliyoruz. Yapıları genel itibari ile suikast düzenle, bölgeye sız gibi bilindik şekilde oluyor. Oyunda hızlı ilerlemeniz zorlukla tezat bir görüntü oluşturuyor. Oyun sizden yavaş yavaş taktik yaparak, o hissiyatı yaşayarak ilerlemenizi istiyor. Eğer gerekli sabrı gösterirseniz oyunda zorlanmıyorsunuz. Ancak bir adım daha fazla atmanız anında ölümünüze sebep olabiliyor.

Oyunda 2. Dünya savaşına katılan ülkelerin askerleri olarak oynayacaksınız, yani sadece Amerikan askeri olarak oynamıyorsunuz. Bu yüzden hikaye savaşın farklı yüzlerini sunarak ilerliyor. Hikayenin Amerikan ayağında paraşütçü er Martin olarak oynuyorsunuz. Oyunun bugüne gelmesini ve üne kavuşmasını sağlayan açılış görevi Normandiya Çıkarması görevini Er Martin ile oynuyorsunuz. Normandiya Çıkarması’nı Er Ryan’ı Kurtarmak filmindeki sahil çıkarması olarak hatırlayabilirsiniz. Oyunun Britanya hikayesinde Çavuş Evans olarak oynuyorsunuz. Buradaki göreviniz ise Tonga Operasyonuna katılmak. Bu iki karakter haricinde oyunu Sovyet tarafının hikayesi ile de oynayabiliyorsunuz.

Siper alabileceğiniz ve saklanabileceğiniz (düşmandan korunabileceğiniz) bir çok açık ve kapalı alan oluyor görevlerde. Adım adım gitme mantığı tüm görevler için geçerli. Gerçekçilik tüm oyun felsefesine işlediği için yapay zekaya da gereken özeni göstermişler, akıllı düşmanlar (en azından kurşuna kafa atmıyorlar) ile savaşmak gayet güzel.

Bazı bölümlerde uzun süre vakit geçirebilirsiniz. Sabrınızı sınayan bölümlere boyun eğmeden, mermi sayısına ve düşman menziline dikkat ederek atacağınız her adım, bölümü başarıyla bitirmenizle ödüllendirilecek. Grafiklerin başarılı olduğundan bahsetmiştik, oyunun etkisini artıran en büyük sebep grafikler iken, diğer bir sebep ise sesler. Bomba atılması, sipere dayanılması, çatışma sesleri, hepsi uyumlu biçimde ve sizi atmosferin içine çekecek tarzda eklenmiş.

Karakter tasarımı idare eder. Mekan tasarımları ise gerçeğe uygun yapıldığı için yine oyunun hedefine hizmet ediyor ve başarılı. Silah seçenekleriniz az olmamakla birlikte çok sayıda da değil. Böyle bir oyun için yeterli seviyede. Ancak oyuncular vakit geçirdikçe, başka silahlar görmek istiyorlar.

Eğlence dozu, gerçekçilik nedeniyle bir nebze geride kalabilir ama sabırla bir görevin peşine düşmek ayrı bir eğlence. Stresli oyunları sevenlerin bayılacağı bir konu. Bir oyundan daha fazla size savaş simülasyonu olabilecek derecede duygu yaşatan, grafiklerinin ve seslerin doğru kullanımı ile klasikleşmiş bir oyunun tadını sonuna kadar verebilecek bir oyun Call of Duty.

Serinin temelini oluşturan 2. Dünya Savaşı teması ile, sizi tarihi bilgilere de aşina edecek, oynarken savaşın acımasızlığını görebilecek, bu nedenle endişeyle yolunuza devam ederken, düşmanı alt etme keyfini de yanında ekstra olarak size sunacak.


eger acmaz ise single kısayol adını:CoDUOSP yapınız

Hiç yorum yok

Sizler İcin Daha iyisini sunmayı Hazırız. Bizi yorumlarda isteklerinizi belirtiniz